Student Rep & Subject Chair Election March 2019 Results

 HUMANITIES

History Chair

Amelia Banton

History 2nd year Rep

Lizzie Wareham

History 2nd year Rep

Eilish Calnan

History 3rd year Rep

Nikita Lysyuk

History 3rd year Rep

Grace Turner

 

 

History & English year 2

Jack Wilkins

History & English year 3

Jessica Thomas

History & Politics year 2

Joe Rucklidge

History & Politics year 3

George Williams

 

 

English Chair

Jack Wilkins

English 2nd year Rep

Dan Bater

English 2nd year Rep

Josephine Anderson

English 3rd year Rep

Cherie Dean

English 3rd year Rep

Ana Padinha Grilo

 

POLITICS

Politics Chair

Mia Terra St Hill

Politics 2nd year Rep

Daniel Rowson

Politics 2nd year Rep

Frank Gough

Politics 3rd year Rep

Marie-Alix Bluff

Politics 3rd year Rep

Molly Ireland

 

BUSINESS

Business Chair

Tiago Drago

Business 2nd year Rep

tbc

Business 2nd year Rep

tbc

Business 3rd year Rep

tbc

Business 3rd year Rep

tbc

 

RENEWABLE ENERGY

Renewable Energy Co-Chair

Valentine Douady

Renewable Energy Co-Chair

John Brereton

Renewable Energy 2nd year Rep

Adam Wrigley

Renewable Energy 3rd year Rep

Sara Abdel Ahad

Renewable Energy 4th year Rep

Amah Atungsiri

 

MATHEMATICS

Maths Co-Chair

Gareth Willetts

Maths Co-Chair

Olivia Winter

Maths 2nd year Rep

Gillian Hargreaves

Maths 2nd year Rep

vacant

Maths 3rd year Rep

Olivia Winter

Maths 3rd year Rep

George David

 

GEOLOGY

 

Geology Chair

Sadie Fear

Geology 2nd year Rep (Pure)

Athena Atkinson

Geology 2nd year Rep (Applied)

vacant

Geology 2nd year Rep (EGG)

James Rudland Barfoot

Geology 3rd year Rep (Pure)

Alex Blackwell

Geology 3rd year Rep (Applied)

vacant

Geology 3rd Year (EGG)

Thomas Perry

 

CGES

CGES Co-Chair

Parveer Ramana

CGES Co-Chair

Jessica Thomas

Enviro Science year 2 Rep

Martina Feltracco

Enviro Science year 3 Rep

Elliot McCluskey

BA Geog year 2 Rep

vacant

BA Geog year 3 Rep

Owain Smith

BSc Geog year 2 Rep

Britannie Wells

BSc Geog year 3 Rep

vacant

Human Science year 2 Rep

Josephine Onyekwue Nnaji

Human Science year 3 Rep

vacant

 

BIOSCIENCE

Bioscience Co-Chair

Rebecca Thomas

Bioscience Co-chair

Lizzie De Lusignan

Animal Behaviour year 2 Rep

vacant

Animal Behaviour year 3 Rep

Anna Smith

Conservation Biology & Ecology year 2 Rep

vacant

Conservation Biology & Ecology year 3 Rep

Sophie Mowbray

Evolutionary Biology year 2 Rep

vacant

Evolutionary Biology year 3 Rep

Naomi Rich

Marine Biology year 2 Rep

Katie Finnimore

Marine Biology year 3 Rep

vacant

Zoology year 2 Rep       

Lewis Bruten

Zoology year 2 Rep

Rebecca Saxton

Zoology year 3 Rep

Robyn Dean

Zoology year 3 Rep

Kaitlyn Fredrick

MSci Rep

Tirion Dowsett

Prof Placement (outgoing)

Vacant

Prof Placement (returning)

Vacant

Study Abroad (outgoing)

Laura Suppan

Study Abroad (returning)

vacant

 

Flexible Combined Honours

FCH Chair

tbc

FCH Maths

tbc

FCH year 2 Rep

tbc

FCH year 3 Rep

tbc

 

CSM - Mining

 

Mining Chair

Vacant

Mining 2nd year

Frederick Foster

Mining 3rd year

Vacant

Mining 4th year

vacant

 

Languages

Sinead Carter

 

Instagram